Acil:+90 392 223 4694

Email : info@etikhastanesi .com

  • Acil Hattı: +90 392 223 4694
  • E-Posta: info@etikhastanesi.com
 
Erkeklerde Lazer Epilasyon Hakkında Merak Ettikleriniz

Bilgi Bankası

Erkeklerde Lazer Epilasyon

Erkeklerde Lazer Epilasyon

 Yakın tarihlere kadar epilasyonun tamamen bayanlara özgü bir işlem olduğu düşünülürdü. Erkeklerde ise sadece vücut geliştirmeci, yüzücü, bisikletçi ve dansçı gibi sınırlı bir grubun ilgisini çekmekteydi. Günümüzde ise giderek erkeklerde de aşırı kıllanmaya karşı çeşitli epilasyon yöntemlerinin kullanılması yaygınlaşmıştır. Lazer epilasyon aşırı kıllanmadan rahatsız erkekler için de uygun bir yöntemdir. Erkeklerin de bir kısmı bayanlar gibi, özellikle bazı bölgelerde tamamen kılsız bir cilde sahip olmak isterken, büyük çoğunluğu kılların estetik bir görüntü oluşturacak şekilde yoğunluğunun azaltılmasını tercih etmektedir. Erkeklerde lazer epilasyon en sıklıkla sakal üstü, sırt, omuz, göğüs, ense ve boyun bölgelerinde uygulanmaktadır.

Erkeklerde Lazer epilasyon Yöntemi İle kılların Tamamından Kurtulmak Mümkün müdür?

Gerek erkek gerekse kadınlarda lazer epilasyon kıllarda önemli oranda kalıcı azalma sağlayarak hayat kalitesine ciddi katkıda bulunmaktadır. Ancak bu yöntemle kılların %100 temizlenmesi mümkün değildir. Baylarda cilt/kıl yapısı ve bölgelere göre ortalama 6 – 10 seansta %60 - %80 oranlarında kalıcı azalma sağlanabilmektedir. Cilt renginin çok koyu olması veya cilt ve kıl renginin birbirine çok yakın olması halinde gerekli seans sayısı daha fazla, elde edilecek kalıcı epilasyon başarısı daha düşük olabilmektedir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılmalıdır?

Cilt/kıl yapısı ve bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte erkeklerde lazer epilasyon tedavisi genelde 6 – 10 seans sürmektedir. Bacak, göğüs ve yüz bölgeleri tedaviye daha iyi cevap vermektedir. Sırt, omuz, ense ve üst kol bölgeleri ise kılların derin yerleşimli olması sebebiyle lazer epilasyona daha dirençlidir. Diğer bölgelere göre daha fazla seans gerektirebilir ve tedavi sonunda elde edilen kalıcı azalma oranı daha düşük olabilir. Göğüs ve bacak bölgeleri için ortalama 6 – 8 seans yeterli olurken, sırt, omuz ve ense bölgelerinde ortalama 8 – 10 seans gerekebilmektedir. Koyu cilt/açık renk kıl yapısına sahip bireylerde sonuç almak göreceli olarak daha zordur. Gerekli lazer epilasyon seans sayısı daha fazla, işlem sonunda elde edilecek kalıcı azalma oranı da daha az olabilir.

Erkek Lazer Epilasyon Seans Araları Ne kadardır?

Erkek lazer epilasyon da vücut bölgelerinde seans aralıkları başlangıçta 6 – 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 5 haftadır. İlerleyen seanslarda seans araları giderek açılır.

Erkeklerin Dezavantajları

Erkekler hormonların baskısı ile sürekli yeni kıl üretme eğilimindedir. Kıllar kendi haline bırakıldığında da özellikle 27 yaşına kadar bazı bireylerde sürekli yoğunlukları artar. Bunun sebebi daha önce kıl üretmemiş potansiyel köklerin aktif hale geçmesidir. Tedavi sürecinde bir yandan aktif büyüme evresindeki kıllar kalıcı olarak yok edilirken diğer yandan aynı bölgede yeni kıllar çıkmaktadır. Lazer epilasyon işleminin etkili olması için kıl köküne bağlı bir kıl gövdesi olmak zorundadır. Bu kıl gövdesi üzerinde ısıya dönüşen ışık enerjisi köke iletilerek bir daha kıl üretmeyecek şekilde harap olmasını sağlamaktadır. Daha önce kıl üretmemiş kökler işlemden etkilenmemektedir. Bazı bireylerde belli bir seans sayısından sonra 4 – 6 ay kıl çıkmamasına rağmen, bu süre sonunda yavaş yavaş tekrar işlem yapılan bölgede kılların çıkıp yoğunlukların arttığı görülebilmektedir. Uzun aralıklarla yapılacak ikame seansları ile tedavi etkisi sürekli kılınabilir.