Acil:+90 392 223 4694

Email : info@etikhastanesi .com

  • Acil Hattı: +90 392 223 4694
  • E-Posta: info@etikhastanesi.com
 
Kılcal Varis Tedavisi nasıl yapılır ?

Bilgi Bankası

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Tedavisi

 Kılcal varis; adından da anlaşılacağı gibi kıl gibi ince varis demektir. Çapı 0.1-1 mm arasında değişir. genellikle diğer varislerden farklı olarak renkleri daha kırmızıdır. Bayanlarda özellikle bacaklarda sık görülür. Buna karşın aynı sınıfa sokulabiliecek yüzdeki kılcal damarlar (facial telenjektazi) yada diğer deyimle kılcal damar çatlaması orta yaş erkeklerde daha sık görülmektedir.Alkolle ilişkisi tam bilinmesede alkoliklerde daha sıktır.Vücudun diğer bölgelerinde daha seyrek görülmektedir. Tedavi tüm kılcal varisler için aynı şekildedir ve ameliyatsız yapılmaktadır, başarı şansı % 100 dür ama başka alanlarda başka damarlarda genişleme olabilir yapılacak şey yeni oluşanları yeniden tedaviye almaktır.
Kılcal damar tedavi seçenekleri.
1-Köpükle kılcal damar tedavisi (skleroterapi):Çok ince olanlara iğne giremeyeceği için daha çok kalın kılcallarda uygulanan etkili bir yöntemdir.Damar içine köpük verilerek tıkanması ve vücut tarafından yok edilmesi sağlanır,başarısı tamdır seyrek olarak aynı damara 2.seans gerekebilir..Hafif düzeyde ağrı olabilir.Çok seyrek olarak leke oluşabilir.
2-Lazerle kılcal damar tedavisi:Cildin üzerinden uygulanan ışık cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli (kırmızı-mor) damarı ısıtarak (termokoagülasyon) damarın tahrip olmasını sağlar.Tahrip olan bu damar vücut tarafında yok edilir ve sonsuza kadar yok edilmiş olur.
3-Radyofrekansla (RF)kılcal damar tedavisi: Yüksek frekanslı radyo dalgalarının çok ince iğne ile damara iletilmesi şeklinde bir tedavidir.Damara uygulanan bu enerji damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar,tahrip olan damar vücut tarafından metebolize edilir.Tedavi genellikle tek seansta tamamlanır ve etkisi kalıcıdır. Uygulamada minimal(sinek ısırması şeklinde tarif edilir ) acı olabilmektedir.

Kılcal damar varisleri için günümüzde en etkili yöntem skleroterapi yani varisli damarın içerisine ilaç enjekte edilmesidir. Ancak bazı varisler örneğin kılcal damarları oluşturan daha geniş bir kök bulunamadığında yada skleroterapinin başarısız olduğu çok ince kılcal damar varislerinde başka tedavi yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu alanda kullanılabilecek olan en etkin yöntemlerden biri termokoagulasyondur.
Termokoagulasyon işlemi bu alanda en etkin cihaz olan ve hastanemizde de bulunan radyofrekans aleti ile yapılmaktadır. Sistem radyo dalgalarını oluşturan bir jeneratör cihaz ile bunun dokuya iletildiği iğnelerden oluşmaktadır. Radyodalgaları 4mhz frekansında ve süresi ayarlanabilen atımlar halinde uygulanır. 0.075mm-0.15 mm kalınlığındaki iğneler çok özel bir kaplamaya sahip olup sadece batırıldığında uç kısmı ile etkili olur. Prensipte deriye batırılan iğneler yolu ile iletilen radyo dalgalarının kılcal damarlarının ısı yoluyla pıhtılaşmasına sebet olur. Genelde 0.9 mm kadar olan kılcal damar varisleri (telenjektaziler), 0.3 mm den küçük varisler, bilek, diz ve yüz gibi yerlerdeki varisler ve her hangi bir cilt tipinde oluşmuş kılcal damar varisleri etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Özel bir hazırlık yada anestezi gerektirmeden iğne büyüteç altında varis üzerine yaklaşık 1 mm aralıklarla batırılarak pedal yardımı ile atım yapılır. Böylece aralıklı iğne batırarak varisli alan tedavi edilmiş olur. Tedavi genelde ağrısızdır. Ortalama bir seans 10-15 dk sürer ve bu süre zarfında varisli alana 200-600 atım uygulanarak kabaca toplam 40-80 cm uzunluğundaki kılcal damar varisi tedavi edilmiş olur. Uygulamanın ilk anlarında varislerin üzeri kırmızı kabarıklıklara dönüşür ve bu kabarıklıklar bir hafta içinde kabuklanıp, bir kaç hafta sonra varislerin kaybolmuş olduğu normal deriye döner. İşlemden sonra sargı yada bir ilaç kullanımı gerekmediği gibi, günlük hiçbir aktiviteyi kısıtlayacak durum oluşmaz. Diğer tedavilerde olduğu gibi güneş ışığından sakınmaya da gerek yoktur. Mevsim kısıtlaması olmadan bütün bir yıl boyunca uygulanabilir. Allerji, pigmentasyon, yanık gibi yan etkiler görülmez. Eğer kalp pili varsa, nikel allerjisi varsa yada işlem yapılacak alanda enfeksiyon varsa bu yöntem uygulanmaz.

Termokoagülasyon lasere belirli açılardan üstündür. Laser belirgin yangı oluşturan, başarı için tekrar tekrar uygulamayı gerektiren ve sonuçların 4-6 haftada görülebildiği, önemli oranda yanık ve leke kalma riski bulunan pahalı bir tedavi şeklidir. Özellikte kurallara uygun yapılmadığında ciddi kozmetik sonuçlar oluşturabilir. Öte yandan termokoagülasyon tek başına skleroterapiye görede avantajlıdır. Örneğin skleroterapi çok küçük varislerde , yüzde ve bilekte uygulanamaz ve morarma, leke kalma riski bulundurduğu gibi, tedavi sonrası sargı ve bandajları gerektirir. Ancak genelde skleroterapi ve termokoagülasyon birlikte kullanılır. Önce daha büyük varisler skleroterapi ile tedavi edilip, kalan kılcal damar varislerine  termokoagülasyon uygulanır.