Acil:+90 392 223 4694

Email : info@etikhastanesi .com

  • Acil Hattı: +90 392 223 4694
  • E-Posta: info@etikhastanesi.com
 
Uyku Laboratuvarı Hakkında Merak Ettikleriniz

Bilgi Bankası

Uyku Laboratuvarı

Uyku Laboratuvarı

  Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa; nedeni, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi 10- 20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Günümüzde uyku apnesi özel cihaz ve yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Uyku bozuklukları olup olmadığını polisiomnografi denien aletle tesbit edebiliriz. Polisomnografide hasta 1 gece Uyku Laboratuarımızda yatırılır. Uyku teknisyenimiz tarafınca vücudun muhtelif yerlerine yerleştirilen elektrotlar aracılıyğa tüm gece boyunca kamera eşliğinde vücut fonksiyonları kaydedilir. Uyku teknisyeni tüm gece boyunca hastayı teknisyen odasından bilgisayar sayesinde takip eder. Polisomnograrafide;

Alına yapıştırılan sensörlerle beyin dalgalarını, ağız ve buruna takılan minik cihazlarla ,göğüs ve karına takılan kemerler ile solunum hareketleri ve yatış pozisyonu,parmağa takılan mandal şeklindeki sensör ile oksijenlenme tüm gece boyunca bilgisayara kaydedilmektedir. Bu kayıtlar daha sonra uyku laboratuarımızdan sorumlu hekimlerimizce değerlendirilmekte uykudaki solunum durmalarının süresi ve sıklığı eşlik eden anormal uyku olayları belirlenmektedir.